2008. augusztus 31., vasárnap

Időutazás


Kedves Naplóm!

Ma 2010. augusztus tizedike van. Már hónapok óta nem én vagyok az Ember,Aki. Csúnyán belebuktam, már a Párt sem vállalt fel. Se a régi, se az új. Hiába forogtam körbe-körbe megint, mint a ringlispíl.

Rosszul esik, nagyon rosszul, nem elég, hogy így vége lett a mentelmi jognak, és hetente a rendőrségre meg az ügyészségre kell járnom az elmúlt két ciklus miatt a régi haverokkal, már a Nép sem néz fel rám. Sőt, megvet. Hiába vettem meg sokakat.

Egy ideig persze akkor is gondolkoztam én, hogy meg kéne javulni, de sajnos vitt előre a tudat, hogy a Nép úgyis hagyja, akkor meg már miért ne csináljam. A Rokonok is csinálták. Senki nem ütött a kezünkre. Ez volt a mi kis játékunk, ha már máshová úgyis kevesek voltunk százon, legalább itt kiélhettük magunkat mindannyian.

Nem is gondoltam volna, hogy egy vacak blog, vagy mi erre képes, hogy közvéleményt formál. Hiába volt az irodámban kiállítva az a böszme nagy Közszereplés-könyv, nem olvastam el. Nem volt nekem erre időm, pedig olyan mutatós egy kiadvány. A Ciki Helyzetekben Olykor Zsemle Mögé Bújó Barát ugyan jelezte, hogy baj lehet, de megnyugtatott, hogy semmi gond, csoda, hogy van net a városodban, főnök, ha már aszfalt nincs. Majd elintézzük, ahogy szoktuk. Megíratjuk a frankót.

Hát intéztük is, önmagunktól egyre okosabbak lettünk, s lőttük közben az öngólokat. Fogyott a csapat meccs közben, meg a zsozsó, de osztottam az észt. Meg a pénzt. A félidőben megveregettük egymás vállát, hiszen ideig-óráig mindig bevált az öltözőben megbeszélt lestaktika, tapsoltak a bértapsolók. Függöny behúz, redőny le, s hogy mit szól és tud a külvilág? Kit érdekelt! Hogy a városon röhög a fél megye? Kit érdekelt! Hogy semmi nem fejlődött, csak a Lapban? Kit érdekelt!

Éltünk a boldog tudatban, hogy úgysem fog kiderülni semmi, úgysem kerül nyilvánosságra, mert mindenki a tenyerünkből eszik, vagy a hátsónkat nyalja.

Csak a ló. Az megdöglött.

f.z.

2008. augusztus 29., péntek

Bársonyos forradalom

Ilyen csendben újra nekiállni leszakítani Mátrafüredet Gyöngyösről a korábbi, vérre menő, ádáz médiaharcok után azért nem semmi. Semmi médiaháttér, semmi hír, de azért beindultak a folyamatok, amiről egyelőre keveset tudni.

Pedig voltam én kommunista médiamunkás, voltunk elhallgatók, talán még a sarkvidék felett is mi lyukasztotuk tovább az ózonpajzsot.

A régi forradalmárok sincsenek már sehol, időközben ugyanis megszülettek a nagy, árokbetemető bizniszek, jól megy a lázadó-közeli cégnek a sokat szidott politikai ellenfél farvizén, ennyit megért kicsit tolakodni. Százmilliós kutatás-fejlesztés az egyetlen tuti hátszéllel a hát mögött, vitorlát fel, fáklyát be, hadd mutassa az utat. Azokról az üzletekről nem beszélve, amelyek az önkormányzattól csurrantak-cseppentek. Mesterségünk címere.

A szóbeszéd szerint most egy D-betűvel kezdődő gazdasági nagymogul generálja a nagy szakadást, nyilván van az a pénz, amiért korpásodik az ember haja, ezt már megmondták a női magazinokban is. De mégis: annyira titkos ez az egész leszakadósdi, hogy mi is csak véletlenül tudunk róla.

Talán nem véletlenül.

f. z.

Hangos ráolvasás















Bocsánatot kérek, mi folyik Gyöngyösön?

Itt kristályosodik ki a két nagy párt választópolgároktól elrugaszkodott hősiessége? Mert van a tévedhetetlen baloldal és a nehogymárnekedjólegyen jobb? Szabad bosszút állni, csak azért, mert a másik is hülye volt? Létezik kizárásos alap? Szemet szemért? Mi ez? Cowboyfilm?

Lehet mondani ezek után, hogy visszavárja a város a Befektetőt, de tippem szerint sikerült bebizonyítani felé a csütörtöki rendkívüli ülésen történt rendkívüli fejleményekkel, hogy immár a másik oldalnál is igencsak elgurult a gyógyszer. Igen, megcsinálták.

A modern időkben már nem papírról olvassák fel a verdiktet, ott volt erre a képviselői laptop. Szépen, sorban, ahogy nyilván napokig gyakorolták, ám egyesek mégis elrontották a hangos olvasást - hiába figyelte élőben vagy ezer tévénéző, ahogy még szünetet is beiktatnak, hogy eléggé spontán, hihető, hiteles legyen a tévéshow.

A meglepetés ereje legalább láthatóan sikeres volt, a tévé meg mindent dokumentált későbbi vitákhoz, neadjisten perekhez. Mert lesznek perek, a nyilatkozatok szerint meg sem áll a polgári oldal a közighivatalig. Fogat fogért.

Egy illúzió dőlt be Gyöngyösön, a képviselőkbe a választópolgárok által vetett hit, ma nekem, holnap neked. Megmutatták, hogyan lehet egyéni küzdelmekre beáldozni 33 ezer ember jövőjét. Lehet ezt is, demokrácia van. A két nagy oldalon kívüli kisebb pártok hiába szóltak hogy állj, ez nem korrekt - a Fidesz és az MSZP előre tervezetten leszámolt egymással, mint egy rossz maffiafilmben. Csőre töltöttek, aztán lőttek.

Szerintem persze nem ezért ülnek ott, de pár napig már megint a városról beszél az ország. Aztán jön a nagy csend. Nagy, hosszú csend.

És jöhet varázsige, diktátum vagy ráolvasás.

Többet nem jön senki.

f.z.

2008. augusztus 27., szerda

Vae Victis

Majd Hatvanban felépül, oszt jónapot', ez most a haladó gyöngyösi jobboldal véleménye a - jelenlegi állás szerint elüldözött - negyvenmilliárdos gumigyárbizniszről. Ami biztos, hogy szerintük a bürokrata szocialisták a hibásak, merthogy a népfelség feje felett megint elmutyiztak mindent holmi hazardírozás közben, s csak a pénzért csinálták.

Ezekhez hasonló, izgalmasan hangzó szófordulatokat ízlelgetnek a sajtómunkások. Repkednek a teljesen médiaképes nagy szavak. A személyes kedvencem: a virtuális ipari park. És bizonygatják: volt ám összegyűjtött aláírás, több s mint elegendő, vékányi, s tán még a következő népszavazásra is marad, legyen mit újraszámolni. A kellő hatezer helyett nyolcezer - sztahanovizmus volt túlteljesíteni a tervet, de ez egy ilyen izmos világ - csak hát senki sem látta, s - ok fogytán - már nem is tartották fontosnak a láttamozást, a hitelesítést sem. Pedig meglett volna. A Cég is meglett volna, csak ugye a szoci mutyi. Már beülni sem illik a sajtótájékoztatójukra, alacsony költségvetésű királydráma keretében sértődötten ki is zavarják a megtévedt provokatőrt.
A másik, a sértett baloldal maga a gátlástalanul sztorizós csodavárás, összeült a Vének Tanácsa, s úgy vélte, még nincs semmi veszve, a kincstári optimizmus alapján - nosza, a remény hal meg utoljára - vissza kell csábítani a Céget. Postagalamb kel szárnyra a visszahívó szép üzenettel, szertelovagolnak a követek a fele királysággal, hátha mégis, mekkora adu ász lenne, ha mégiscsak vissza, szeretet, hétpróba, egy életem, egy halálom.

A lelkesedés tulajdonképpen érthető, hiszen nem mindennap jár a Mátraalján ekkora befektető, kihűlő nyomát is megéri megcsókolni. A baloldal kinyomozza, hogy nincs is Civilek a Mátraalján Mozgalom (bejegyezve), aztán asztmás, köhögő kisfiút vizionál a gyarló fidesznyik kampánymunkások mellé, biztos benne, hogy csak ezer aláírás volt a Fidesz kezében, s egyébként is, majdnem megvolt a békegalamb Varga Misivel, csak valaki szólt az Orbánnál, aki jött, és jól elhessegette. A fideszista burzsujok is csak húszszoros áron ádtak földet, pedig hát jótett helyébe jól járj. Válogatunk az ellenőrizhetetlenebbnél ellenőrizhetetlenebb hallomások és háttértémák között, serceg a toll, telik a lap.

Mindegy, ízlés szerint szokja mindenki a frázisokat, ahogy pártállástól függően most anyáz engem, vagy magasztal, de tényleg manapság ilyen egy betemetetlen árkoktól hemzsegő sajtótájékoztató. Sci-fi, Célpont és lányregény egyben. A főemberek összehúzott szemöldökkel idéznek, néha csak részeket, s ugyanabból az előszerződésből egyéni pártficam szerint mindkét fél azt olvas ki, amit szeret. Én nem hallgatok, te elhallgass, ő hallgat.

A diadalittas Cég meg büszkén lebegtet, s még ül kicsinyt a döntésen, bár sokak sejtik a helyes megfejtést: Szlovákia. Semmi politikai hajcihő, nincs többé korpa, csak gyors ügyintézés. Lényegében ismeretlen fogalom a korrupció, alacsony adók, jóárasított kormánytámogatások, mellé knédli és sztrapacska. Ők momentán amúgy is multinacionálisan optimisták voltak, azt gondolták, a nagy halnak nincs nagy falat, és két hónap után jöhet az alapkőletétel. Közben pedig még a telek is csak most állt össze - óriási politikai viták árán.

Olyan ez az egész, mint valami rossz kibeszélőshow - elszabadultak az indulatok, messzire szaladtak odabenn a mókusok, világos, hogy egy cél maradt mindenek felett: csak valahogy rákenni a másikra.

Kérdés, hogy mit gondol a szavazópolgár?

f.z.

Gyorstalpaló




















1996. évi I. törvény

a rádiózásról és televíziózásról

87. § Nem lehet jogosult a legalább húsz százalékban az önkormányzat területére esõ vételkörzetû mûsorszolgáltatásra az a gazdasági társaság, amelynek igazgatóságában, ügyvezetõi közt vagy felügyelõ bizottságában, illetve az az alapítvány, amelynek kuratóriumában a helyi képviselõtestület tagja, alkalmazottja, a polgármester, fõpolgármester vagy ezeknek a Ptk. 685. § b) pontja szerinti közeli hozzátartozója vesz részt.

1. Adásidõ: a műsoridõ és a műsorszolgáltatás során közzétett egyéb, műsorszámnak nem minõsülõ információk idõtartamának összege. Műsorszámnak nem minõsülõ információ a mérõjel, a monoszkóp, a műsorszignál, a szünetjel, a pontos idõ közlése, a bemondónak műsorszámhoz nem kapcsolódó közlése, továbbá a műszaki hibából eredõ műsorszünet.

11. Jótékonysági felhívás: az a mûsorban - pénzbeli vagy más gazdasági természetû ellenszolgáltatás nélkül - közzétett mûsorszám vagy mûsorszám része, amely segítség nyújtására szólít fel természetes személy, természetes személyek valamely csoportja vagy ezek támogatására alapított társadalmi szervezet, alapítvány stb. érdekében.
19. Közszolgálati mûsorszám: a mûsorszolgáltató vételkörzetében (országos, körzeti, helyi) élõ hallgatók, nézõk tájékozódási, kulturális, állampolgári, életviteli szükségleteit, igényeit szolgáló mûsorszám, így különösen:
a) a mûvészeti alkotás, az egyetemes, a magyar és a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek kultúráját, valamint a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek életét, a kisebbségi álláspontokat bemutató közlés,
b) oktatási, képzési célú ismeretek közzététele,
c) tudományos tevékenység és eredmények ismertetése,
d) a vallásszabadság megvalósulását szolgáló, valamint az egyházi és a hitéleti tevékenységet bemutató mûsorok,
e) a gyermek- és ifjúsági mûsorok, valamint a gyermekvédelem céljait szolgáló ismeretterjesztõ, felvilágosító mûsorok,
f) a mindennapi életvitelt segítõ, az állampolgárok jogi és közéleti tájékozódását szolgáló, az egészséges életmódot, a környezetvédelmet, a természet- és tájvédelmet, a közbiztonságot, a közlekedésbiztonságot elõsegítõ ismeretek terjesztése,
g) az életkoruk, testi, szellemi vagy lelki állapotuk, társadalmi körülményeik következtében súlyosan hátrányos helyzetben lévõ csoportok számára készített mûsorszám,
h) a hírszolgáltatás.


20. Közszolgálati mûsorszolgáltató: olyan mûsorszolgáltató, amelynek mûködését közszolgálati mûsorszolgáltatási szabályzat határozza meg, feladata többségében közszolgálati mûsor szolgáltatása, fenntartása alapvetõen közpénzekbõl történik, társadalmi felügyelet alatt áll, alapvetõ jogait és kötelességeit e törvény állapítja meg.
25. Mûsor: rádió, illetve televízió mûsorszámok megszerkesztett és nyilvánosan közzétett sorozata.

34. Nem nyereségérdekelt mûsorszolgáltató: az olyan mûsorszolgáltató, amely nemzeti és etnikai vagy más kisebbségi, kulturális cél vagy hátrányos helyzetû csoport szolgálatát vállalja, vagy a lakóhelyi közösség közéleti fórumaként kíván szolgálni, ha a mûsorszolgáltatásból származó - elkülönítetten nyilvántartott - pénzügyi eredményét kizárólag a mûsorszolgáltatás folytatására, fejlesztésére használja fel.

39. Politikai hirdetés: olyan mûsorszám, amely párt, politikai mozgalom
a) választásokon való részvételének, sikeres szereplésének, jelöltjének, népszavazási kezdeményezésének támogatására szólít fel, befolyásol,
b) nevét, tevékenységét, céljait, jelszavát, emblémáját, a róla alkotott képet népszerûsíti.


3. § (1) A Magyar Köztársaságban a mûsorszolgáltatás - e törvény keretei között - szabadon gyakorolható, az információk és a vélemények mûsorszolgáltatás útján szabadon továbbíthatók, a nyilvános vételre szánt magyarországi és külföldi mûsorok szabadon vehetõk. A mûsorszolgáltató - a törvény keretei között - önállóan határozza meg a mûsorszolgáltatás tartalmát, és azért felelõsséggel tartozik.

(2) A mûsorszolgáltató köteles tiszteletben tartani a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét, tevékenysége nem sértheti az emberi jogokat, és nem lehet alkalmas a személyek, nemek, népek, nemzetek, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, továbbá valamely egyház vagy vallási csoport elleni gyûlölet keltésére.

(3) A mûsorszolgáltatás nem irányulhat semmilyen kisebbség, sem bármely többség nyílt vagy burkolt megsértésére, kirekesztésére, annak faji szempontokon alapuló bemutatására, elítélésére.

4. § (1) A közérdeklõdésre számot tartó hazai és külföldi eseményekrõl, vitatott kérdésekrõl a tájékoztatásnak sokoldalúnak, tényszerûnek, idõszerûnek, tárgyilagosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie.

(2) A mûsorszolgáltatásban közzétett mûsorszámok összessége, illetõleg ezek bármely tartalom vagy mûfaj szerinti csoportja nem állhat párt vagy politikai mozgalom, illetve ezek nézeteinek szolgálatában.

12. § (1) A reklám, a közérdekû közlemény, a jótékonysági felhívás és politikai hirdetés közzétételének megrendelõje, továbbá az, akinek ezek közzétételéhez érdeke fûzõdik, a mûsorszolgáltató felelõsségét vagy szabadságát érintõ módon nem befolyásolhatja a mûsor tartalmát vagy - az idõpont kivételével - mûsorszám mûsorbeli elhelyezését.

17. § (1) Reklámot mûsorszámok között lehet közzétenni.

19. § (1) Nem támogathat mûsorszámot
a) párt, politikai mozgalom

29. § (1) A közszolgálati mûsorszolgáltató közszolgálati mûsorszolgáltatási szabályzatot, a közmûsor-szolgáltató mûsorszolgáltatási szabályzatot köteles készíteni és alkalmazni.

(2) A közszolgálati mûsorszolgáltatási szabályzatban, illetve a mûsorszolgáltatási szabályzatban szabályozni kell:
a) a pártoktól, politikai mozgalmaktól való függetlenség biztosítékait,
b) a hírek, idõszerû politikai mûsorok sokoldalúságának, tárgyilagosságának és kiegyensúlyozottságának, a vitatott kérdések ismertetésének, a vélemények, nézetek sokféleségének bemutatására vonatkozó elveket, c) az anyanyelvi kultúra ápolását szolgáló szakmai követelményeket
j) a közszolgálati mûsorszolgáltatónál és a közmûsor-szolgáltatónál alkalmazott mûsorkészítõk önállóságának és felelõsségének mértékét és biztosítékait, a mûsorkészítés és a mûsorszerkesztés elveinek meghatározásában való részvételük biztosítékait, tiszteletben tartva az állampolgárok tájékozódási szabadsághoz való jogának érvényesülését, k) a munkatársakra vonatkozó összeférhetetlenségi és magatartási szabályokat, különös tekintettel a politikai és hírmûsorokban foglalkoztatottakra, l) a mûsorkészítési tevékenység szakmai szabályait
(3) A közszolgálati mûsorszolgáltatási szabályzatnak, illetve a mûsorszolgáltatási szabályzatnak rendelkeznie kell arról, hogy a közszolgálati mûsorszolgáltató és a közmûsor-szolgáltató megrendelései, valamint a külsõ munkatársak megbízásai ne teremtsenek lehetõséget jogosulatlan elõnyszerzésre a közszolgálati mûsorszolgáltató, illetve a közmûsor-szolgáltató alkalmazottai számára.

49. § (1) Ha a mûsorszolgáltató a vételkörzet lakosságát foglalkoztató társadalmi kérdésben egyoldalúan tájékoztat, különösen ha a vitatott kérdésben egyetlen vagy egyoldalú álláspont megjelenítésére vagy kifejezésére ad lehetõséget, vagy ha egyéb módon súlyosan megsérti a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét, a kifejezésre nem juttatott álláspont képviselõje vagy a sérelmet szenvedett (a továbbiakban: kifogást tevõ) kifogásával a mûsorszolgáltatóhoz fordulhat.

(2) A kifogást tevõ a kifogásolt közlés megjelenésétõl, többszöri közlés esetén az utolsó ismétléstõl számított negyvennyolc órán - a Magyar Köztársaság határain kívül élõ (tartózkodó, mûködõ) személy esetében nyolc napon - belül írásban kérheti a mûsorszolgáltatótól álláspontjának - a kifogásolt álláspont megjelenéséhez hasonló körülmények közötti - ismertetését. Nem élhet a kifogásolás jogával a kifogást tevõ, ha az ismertetésre nem juttatott álláspontja ismertetésére ezen álláspont más képviselõje már lehetõséget kapott, vagy ha e lehetõséget a kifogást tevõ kapta, de azzal nem élt.

(3) A mûsorszolgáltató a kifogás elfogadásáról vagy elutasításáról, annak kézhezvételétõl számított negyvennyolc órán belül dönt. A döntésrõl a kifogást tevõt haladéktalanul értesíteni kell. A kifogást tevõ a döntés közlésétõl számított negyvennyolc órán belül - a döntés közlésének elmaradása esetén a kifogásolt vagy sérelmezett megjelenítéstõl számított hat napon - külföldi esetén tizenkét napon - belül a kifogásolt mûsorszám és a mûsorszolgáltató pontos megnevezésével írásban panaszt nyújthat be a Panaszbizottsághoz. A Panaszbizottsághoz akkor is benyújtható a panasz, ha a mûsorszolgáltató a kifogást elfogadó nyilatkozata ellenére a kifogásban foglaltakat nem teljesíti. Ebben az esetben a Panaszbizottsághoz a kifogás teljesítésére vállalt határidõ lejártát követõ negyvennyolc órán belül kell a panaszt benyújtani.

(4) A Panaszbizottság a panasz benyújtásától számított tizenöt napon belül állást foglal a kifogást tevõ által elõterjesztett kérdésekben.

(5) A mûsorszolgáltató a Panaszbizottság felhívására haladéktalanul a Panaszbizottság rendelkezésére bocsátja a vitatott mûsorszámot rögzítõ anyagot, és megadja a Panaszbizottságnak az üggyel kapcsolatban kért felvilágosítást.

(6) A Panaszbizottság a mûsorszolgáltatót és a kifogást tevõt meghallgathatja. A meghallgatástól való távolmaradás az állásfoglalásnak nem akadálya.

(2) Nem lehet mûsorszolgáltatásra jogosult személy:
a) a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az országgyûlési képviselõ, a Kormány tagja, az államtitkár, az állampolgári jogok országgyûlési biztosa, az alkotmánybíró,
b) a polgármester, a fõpolgármester, a megyei közgyûlés elnöke, ezek helyettese, a jegyzõ, a fõjegyzõ,
c) a bíró, az ügyész,
d) a párt alkalmazottja, országos vagy területi tisztségviselõje,
e) a közszolgálati mûsorszolgáltató felügyelõ bizottságának, kuratóriumának tagja,
f) a közszolgálati mûsorszolgáltató elnöke, alelnöke,. illetve az, aki közszolgálati mûsorszolgáltatóval munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll.

forrás





2008. augusztus 23., szombat

2008. augusztus 22., péntek

Apollo Tyres - Mások tollával

Hagyjuk a hivatalos sajtót, tekerjünk át néhány blogot arról, miként vélekedik a Nép Szava az Apollo-kudarcról:

Hogyan hamisítsunk photoshoppal szörnyű képeket Gyöngyös levegőszennyezéséről? Először is, végy egy viharos-felhős fotót a Mátrai Erőműről, húzd rá a kontrasztot, majd tégy mellé még egy borús időben ellőtt, ködös Sár-hegyi várospanorámát. Így operál a Vastagbőr-blog, gondolom, Pestről, valami szép, légkondis irodából nyomja az okostojás, de hát nyilván nem ő él itt, neki mindegy, csak egy sztori. Persze az Index főoldalán, jajistenem.

Aztán idézet innen:

Egy látó ember véleménye:

1. Az indiai cég 2008. januárra tervezte a televásárlási szándékszerződés aláírását.
Ezt a gondot sikerült 2008. májusára megoldani.
2. Miért nincs még telek?
AZért mert az "ipari parkot" egy keskenynyomtávú szekér út köti az autópályához. A gumigyártás alapanyag-igényes amit oda kell szállítani... a terméket meg elszállítani.
Saját bevallásuk szerint a város ennek kialakítását most kezdi a meglévő "ipari park" tagokkal egyeztetni.
Micsoda áldatlan állapotok.... se út, se vasút, azaz minden van csak sok egyeztetést igényel.
A telek kialakítás kb fél év, rendezési terv +fél. Közlekedés kb 2 év (tervekkel meg egyebekkel)
Ha tényleg akar valamit a városvezetés akkor párhuzamosan kb 2 év alatt LESZ telek.
Ha már van telek és a CÉG elhiszi, hogy lesz is, akkor ezzel párhuzamos terveztet. Környezti hatástanulmány stb stb.
A legjobb esetben is kb 3,5 év múlva fog az első abroncs kigördülni.
Nem tudom, hogy komolyan gondolták-e ezt a beruházást, de kb egy tucat ipari parkban ugyanennyi pénzért 1,5 év múlva termelhetne...
Felmerül a gyanú, hogy ez csak kamu-gumigyár volt, a kérdés, hogy a CÉG tudta-e, hogy megvezetik vagy csak most jött rá és próbál politikai alapon visszakozni.

Egy másik nézőpont:

A város büszkén hirdeti, hogy sikerült elűzni a gonosz Apollo Tyres-t, aki gumigyárat akart építeni a városban csekély 200 millió euróból. A vállalat feladta, és ugyan még kutatnak magyar helyszínek után, immáron újra szóba került, hogy mégsem nálunk épül meg az üzem. Így, a becslések szerint a közvetlenül 1500, közvetve 3000 embernek munkát adó üzem talán valamelyik északi szomszédunk munkaerőpiaci gondjait fogja segíteni. A gyöngyösiek olyannyira határozottak, hogy mindaddig folytatják a népszavazási előkészületeket az üzem ellen, amíg ki nem derül véglegesen, hogy nem épül meg ott.
Hagyjuk ezt a jobb-bal oldali ellenállást, kit érdekel a demagóg duma akármelyik oldalról is jön? Az ország érdekét nézzük! Magyarázd meg most, és öt év múlva annak az 1500-2000 családnak, akik jobban élhettek volna évtizedeken keresztül, hogy az ál-nemzetieskedő, ál-civil, ál-környezetvédő hozzáállás mennyire volt kifizetődő.

Miért van az, hogy más országokban, ahol nálunk nagyságrendekkel jobban odafigyelnek valóban (és nem csak ilyen gagyi civilszervezetek szintjén) a környezetvédelemre, ott jól működnek a dolgok?
A gagyi ál-környezetvédőknek meg azt üzenem, hogy szeretném, ha ezentúl valóban tennének is a környezetvédelemért..
Kíváncsi lennék arra, hogy vajon a mindennapi életükben mennyire foglalkoznak a környezettudatossággal.. Lúzer banda.

Ez is egy jó meglátás:

Mi van szerintem a háttérben? Persze, hogy a politika!
Annak idején Gyurcsány nem bírta ki, oda kellett pofátlankodnia, mintha az ő eredménye volna az egész. Pedig nem.
Több sem kellett a helyi Fidesznek, rögtön megtalálták ezeket a környezetvédelmi okokat, és népszavazást kezdeményeztek, hogy megcsáklyázzák, nehogy már Gyurcsánynak valami sikerüljön!
Az, hogy egyúttal munkahelyek sem létesülnek, mindegy.

Jól megérdemlik ezek egymást: az egyik állandóan mások érdemeivel akar villogni, mivel sajátja nincsen, és sosem volt. A másiknak meg mindent megér, ha akadályt gördíthet az egyik elé.

Végül egy kisváros, a 40-50 egyike, akik már bejelentkeztek a beruházásért. Kalocsa:

Az országban megindult a különböző települések között a verseny az Apollo Tyers magyarországi beruházásáért és egyre több város kapcsolódik be. Ez ellensúlyozza a külföldi befektető ellenes képet és megmutatja, hogy vannak az országban reálisan gondolkodó és a városuk érdekeit szem előtt tartó önkormányzatok. Jelenleg 27 önkormányzat van versenyben és állami szinten is támogatják a gyár itt tartását. Ezen önkormányzatok közül az egyik a mi kisvárosunké.

Miért lenne jó Kalocsának, ha az indiai cég idetelepülne? Az ÁFSZ májusi adatai szerint Kalocsán a regisztrált munkanélküliek száma 982 fő. A gyár első körben kilencszáz, második körben hatszáz munkahelyet hozna létre, összesen ezerötszázat. Ez jelentősen csökkentené a városi és környékbeli munkanélküliséget, másrészt a cég által fizetett adók nagy része itt maradna, ami megint csak nem elhanyagolható tényező. Nagy valószínűséggel lendítene a vegetáló szakképzésen is amennyiben a cég, mint a Mercedes Kecskeméten, támogatná a profiljába vágó szakmunkások képzését. Persze meg kell küzdenünk a többi várossal, nyerni csak úgy tudunk, ha megfelelő feltételeket tudunk nyújtani és megfelelő lobby-erővel rendelkezünk. Mellettünk szólhat a jó infsratruktúrális körülményekkel rendelkező ipari park megléte, hisz mind szárazföldön, mind vízen, mind a levegőből is jól megközelíthető. A megfelelő lobby-erő kérdése ennél bonyolultabb kérdés. Ehhez minden városi politikai oldal olyan nagymérvű összefogására van szükség, amire itt már réges-régen nem volt példa. Itt lenne az ideje elkezdeni, mivel a város jól felfogott érdeke azt diktálja, hogy fejlődnünk kell és ezért mindent meg kell tenni.



2008. augusztus 21., csütörtök

Magashegyi andegránd

Hát akkor most Szlovákia, Magas-Tátra, irány Poprád, az interneten jó előre szemügyre vett, hangulatosnak tűnő szállás a város szélén.
Amelyről gyorsan kiderült, hogy a megbeszélt összegért valójában szocreál lakberendezés és alig kitakarított szobák várnak ránk, meg egy olyan parkoló, ahol azért nem szívesen álldogálnánk az autóval. A reepciós lánynak is inkább teher voltunk, mint vendég, úgyhogy továbbálltunk feljebb, Stary Smokovecen találtunk kis keresés után egy valóban tetszetős szállást, ahol két napig olyan szinten nem is zargatott a tulajdonos, hogy aztán a távozásnál úgy kellett kinyomozni, merre jár - merthogy azért fizetni illik.

Másnap reggel nyomás a hegyre, a reggel nyolcas érkezés azt jelentette a Lomnici-csúcs aljánál, hogy fél háromkor tudunk felmenni a csúcsra. Csúcs, mondtuk is rögtön, aztán elkezdtük elütni a hat és fél órát, felültünk az első felvonóra, amely üveges volt, fényképezésre alkalmatlanul karcos ablakokkal, és gyakori megállásokkal, amit Martina nagyon értékelt. Már amennyiben szerette az előlre-hátra hintázó fülke imbolygását. Pedig nem is. Kis tengeribetegség után érkezés a csúcs közepére, 1700 méter, reggeli, kis augusztusi vacogás, séta mindenfelé, de az idő csak nem akart telni, még mindig maradt három óra szabadidő. Addig nézegettük a következő felvonókat, míg orvul jegyet vettem a középsőre is.

Semmi fülke, de imbolygás a maximumon, jobb, mint a vidámpark. De legalább kevesen voltak rajta. Közben nézzük a csúcsra, 2600 méterre felvivő kis piros lélekvesztőt, amint látjátok, a ködbe veszik valahol több száz méter magasan. Előny a tériszonyosoknál.

Előtte még Martina körbeturnézza az összes potenciális szirtet, szerintem zergét reggelizhetett aznap, mert ön-, köz, és lavinaveszélyes is volt, amit ott fent elkövetett.

Sebaj, megjött a kis piros izé, (ld.lent, bizony-bizony, az nem pók, hanem felvonó) megijedni sincs idő, annyira gyorsan elindul felfelé, a gép nem szédül, az emberek torkában gombóc, az enyémben csak a leszállás után lesz majd, mert akkor ebédeltem knédlit, de ez mellékszál. Megyünk felfelé az égbe, olyan sűrű a köd, hogy ha lepottyannánk, valószínűleg megfogna. Ez a tudat meg is nyugtat, aztán 10 perc után megérkezünk a Lomnici-csúcsra. Ott egy goromba bácsi a kezünkbe nyom egy kis kártyát, amin az ötvenpercnyi fent tölthető időre figyelmeztetnek, utána nincs mese, le kell menni, vagy megetetnek a jetivel. A szlovákokból mindent kinézek Slota, az átrajzolt Európa-térképek meg Meciar után.

A látvány lenyűgöző, már amikor látunk valamit a felhőtől. Kávé az égben, csúcsárakon, majd irány lefelé, hogy szembesüljünk főnökünk meglepetésszerű rajtaütésén. Még a Tátrában sem hagy nyugton. Sőt, még tetézi: szembe is találkozunk vele este étteremkeresés közben.:)

A harmadik nap a vártúráké, közben megfigyeljük a direkt marketinget, miközben az út szélén gombát és gyümölcsöket áruló cigányokat kerülgetjük. Elég közel lépnek az autóhoz, nem akarunk Olaszliszkát, úgyhogy vigyázunk nagyon. Késmárk, Lőcse és Poprád óvárosa után útba ejtjük Szepesváralját. Az óriási, agyondicsért vár valahogy nem fogott meg, mindenhonnan ugyanazt látni, lényegében csak egy gigantikus labirintus. Az emberek viszont kajálják, lépni sem lehet a turistáktól.


És irány hazafelé, rosszarcúbbnál rosszarcúbb városokon hajtunk át, sokat morfondírozunk azon, hogy melyik boltnál biztonságos megállni egy gyors vásárlásra, aztán találunk egy pizzériát, és pár óra múlva ismét Magyarország szeretett kátyúit kerülgetve hazaérkezünk.

fz

Magas-Tátra / High Tatras
























Magas-Tátra / High Tatras



































2008. augusztus 16., szombat

Öt halott a Suzukiban






2008. augusztus 15., péntek

[Itt volt olvasható Úri muri - Avagy tiszteletdíj a kivételezés kivitelezéséért című írásom]


Győzött a Jobbik

Meg sem tudom számlálni, hány fideszes vezetésű önkormányzat jelentkezett be a Fidesz által elüldözött indiai gumigyárért csak a mai (a bukás utáni második) napon.

A személyes kedvencem Heves, élén Csáki Zsigmonddal, a pártból frissen kiebrudalt "lázadóval", aki - bár megmondta a főnök, hogy ejnye - mégis privatizálta a város rendelőintézetét. Párthavernak. Hopp, te Zsiga! Lásd még: nagy ugrás, magyar kistigris, vagy pannon puma, ízlés szerint.

Nagyon szép lesz, ha mindebben a szocialita Godó Lajos és Bajnai Gordon lobbija fogja segíteni, úgy látszik, van még árokbetemetés, meg esetleg félre lehet tolni a pártcímereket, ha bajban a vár. Mert minden vár bajban van, csak van, ahol jobban megbecsülik a felmentő seregeket. Feltéve, hogy pont abba a várba jönnek.

Fene tudja, ki késlekedett Gyöngyösön, a jobboldal szerint eleve bukott a felülről vezérelt Gyurcsány-sikerprojekt nélkülük is, de annyi szent, hogy a látványos csörtéket olyan emberek is vívták szakértőként, akikről - tekintve, hogy harmincévesen beöltözős játékokat játszanak és nem egészen a Ferrari-ra hajazó zászlókat lengetgetnek, mert ez a lázadás 2008-ban - igen nehezen lehet elképzelni, hogy civilben frissen végzett környezetvédelmi szakmérnökök. Várom az ötleteiket, egy zászlógyár esetleg befér? Az is vegyianyagot igényel.

A valódi szakmérnökök meg még dolgoznának, mert még nincs is kész a hatástanulmány, amire mehet a demagóg duma, ahogy az szép hazánkban már csak megyen. Hát szegény szerencsétlenek körmölnek, mérnek, de kit érdekel ez, ítéltünk mi nélkülük is, kezdhetik elölről, másik várossal, választék van vagy húsz. Egymillió munkahely az hány város? Mert ez itt most mínusz a könyvelésben.

Az elefánttürelmű cég olyan hirtelen húzta fel az orrát, hogy az még az élharcosokat is meglepte. Ami azt is jelenti - nem mellékesen -, hogy ugrott másfél ezer munkahely, pici adóbevétel, csöppnyi pályázati forrás, meg egy hangyányi esély, hogy jön még más cég is onnan. Nagyon nem lehet válogatni.

A többi mintegy kéttucat másik város vezetője vagy környezetromboló, lakosságirtó vadállat, afféle Nero, vagy tovább lát a saját érdekein. A magyar bürokráciát persze semmi sem gyorsítja fel, a cég illetékesei nyilván fejest ugorhatnak a jobbnál jobb ajánlatokba, ha ez taktika a részükről, akkor jól csinálják. Kicsit hangos, de nekem belefér, van téma.

Minket mindez már nem érint Gyöngyösön. Miénk a lekvár.

fz

2008. augusztus 10., vasárnap